Laboras
, küçük laboratuvar kemirgenlerinin davranış ve pozisyonlarını otomatik olarak tespit eden yeni bir sistemdir. Yalnızca bu sistemi kullarak tespit için gereken video, rotarod vb. gibi ayrı yöntemler kullanmaya gerek kalmadan 6 dan fazla davranışı 7 gün boyunca 24 saat sürekli takip etmek mümkündür.

Laboras'ın çalışma prensibi, denge ve titreşim üzerine kurulmuştur. Deney hayvanınızın yaptığı her bir hareket ayrı bir titreşim ve platform üzerinde denge kayması oluşturmaktadır. Bu oluşan sinyalleri de program tanımlamakta ve yorumlamaktadır.

Laboras anasistem, buna bağlanan platformlar ve özel kafeslerden oluşmaktadır. Sisteme 8 adet platform bağlanabilmekte ve 8 adet deney hayvanı takip edilebilmektedir. Sistem ile rat ve mouse takibi yapılabilmektedir.

Laboras ile locomation, immobility, climbing, rearing, grooming, drinking, eating, stereotypical behaivors, X/Y position track, speed avarage, max.speed, distance travel, position distribution kayıtları aynı anda alınabilmektedir. 7 gün boyunca aralıklarla ya da sürekli alınan kayıtların sonuçlarını bu dönem sonunda hesaplayıp yorumlama, grafikleme imkanına sahip olabilmektesiniz.

Daha geniş bilgi için www.metris.nl sitesini ziyaret edebilirsiniz.